آموزش تصویری دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی برای شرکت ها در سامانه مودیان (باکلید شرکت معتمد)

مقدمه

با توجه به الزام شرکت ها و اشخاص حقوقی برای ثبت نام در سامانه مودیان و ارسال صورتحساب الکترونیکی  از تاریخ 01/01/1402 ، باعنایت به اینکه بسیاری از شرکت ها یا از نرم افزار حسابداری استفاده نمی کنند و یا نرم افزار حسابداری آنها، امکان صدور و ارسال مستقیم صورتحساب الکترونیکی به سازمان مالیاتی را ندارد، بهترین راه حل برای این شرکت ها ارسال این گونه صورتحساب ها از طریق شرکتهای معتمد نوع 1 با کلید شرکت معتمد است که ما به عنوان مجموعه مشاوران مالیاتی طینت تراز قصد داریم در این مقاله، به ساده ترین روش ممکن، اولین گام که دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی توسط شرکت معتمد با کلید شرکت معتمد است را به شما آموزش دهیم.

بعد از دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی که توضیحات آن را در این آموزش ارائه خواهیم نمود، می توانید وارد سایت شرکت معتمد انتخابی خود شوید و از سایت مربوطه اقدام به صدور و ارسال صورتحساب الکترونیکی خود نمایید. ما برای نمونه شرکت معتمد نوع 1 داده پردازی کیسان را که از نظر ما بهترین شرکت در این زمینه به واسطه مزایایی از قبیل محیط جذاب و کاربرپسند، امکانات بینظیر و سادگی فرایند کاری است برای آموزش انتخاب کردیم.  آدرس اینترنتی شرکت داده پردازی کیسان را اگر بخواهید می توانید بر روی این لینک کلیک کنید.

آموزش صدور و ارسال صورتحساب الکترونیکی در شرکت معتمد نوع 1 داده پردازی کیسان

تعاریف اصطلاحات کلیدی

حافظه مالیاتی: نوعی حافظه الکترونیکی است که برای ثبت و نگهداری اطلاعات مندرج در صورتحساب‌های الکترونیکی و انتقال آن به سامانه مؤدیان مورد استفاده قرار می‌گیرد. حافظه مالیاتی می‌تواند به شکل سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری باشد. حافظه مالیاتی تحت نظارت سازمان، توسط مؤدی برای ثبت صورتحساب الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر حافظه مالیاتی باید دارای شماره شناسه یکتا باشد. شناسه یکتای حافظه مالیاتی توسط سازمان اختصاص داده می‌شود.

سامانه مؤدیان: سامانه‌ای است تحت مدیریت سازمان که در آن به هر مؤدی، کارپوشه ویژه ای اختصاص‌یافته و تبادل اطلاعات میان مؤدیان و سازمان منحصراً از طریق آن کارپوشه انجام می شود. مؤدیان می توانند با استفاده از هرگونه سخت افزار یا نرم‌افزار اعم از رایانه شخصی، پایانه فروشگاهی، سامانه های ابری یا هر وسیله دیگری که حافظه مالیاتی به آن متصل شده‌باشد، به سامانه مؤدیان متصل شوند. مرجع نهائی ثبت، صدور و استعلام صورتحساب الکترونیکی، سامانه مؤدیان می باشد.

صورتحساب الکترونیکی: صورتحسابی است دارای شماره منحصر به فرد مالیاتی که اطلاعات مندرج در آن، در حافظه مالیاتی فروشنده ذخیره می‌شود. مشخصات و اقلام اطلاعاتی صورتحساب الکترونیکی، متناسب با نوع کسب و کار توسط سازمان تعیین و اعلام می‌شود. در مواردی که از دستگاه کارتخوان بانکی یا درگاه پرداخت الکترونیکی به عنوان پایانه فروشگاهی استفاده می‌شود، رسید یا گزارش الکترونیکی پرداخت خرید صادره در حکم صورتحساب الکترونیکی است.

شرکت های معتمد ارائه‌کننده خدمات مالیاتی: اشخاص حقوقی دارای پروانه هستند که حسب ضوابط و دستورالعمل‌های ابلاغی سازمان، نسبت به ارائه مشاوره و آموزش‌های لازم به مؤدیان، نصب و پشتیبانی تجهیزات موردنیاز برای ارائه خدمات مالیاتی از قبیل خدمات مربوط به صدور صورتحساب الکترونیکی و سایر امور غیرحاکمیتی (به تشخیص سازمان) با سازمان همکاری می‌کنند.

اصطلاحات و تعاریف مهم در قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان

لزوم دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی برای شرکت ها

برای اینکه شما بتوانید صورتحساب الکترونیکی صادر و ارسال نمایید، اولین قدم دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی است. دلیل این ضرورت شناسه 22 کاراکتری است که در هر صورتحساب الکترونیکی صادر می شود و یکی از اقلام مهم آن 6 رقم سمت چپ آن یعنی همین شناسه یکتای حافظه مالیاتی است.

بنابراین تا شما این شماره 6 رقمی را دریافت نکرده باشید اساساً امکان صدور و ارسال صورتحساب الکترونیکی را نخواهید داشت.

همه چیز درباره شناسه یکتای حافظه مالیاتی

هزینه های ارسال صورتحساب از طریق شرکت های معتمد با کلید شرکت معتمد:

هزینه صدور و ارسال هر صورتحساب الکترونیکی تا پایان سال 1401  مبلغ 1110ریال (111 تومان) در نظر گرفته شده بود که برای سال 1402 به موجب بند (ج) تبصره 6 قانون بودجه سال 1402 کل کشور که مقرر می دارد: ‌” نرخ کارمزد و تعرفه شرکتهای معتمد ارائه دهنده خدمات مالیاتی توسط شورای اقتصاد تعیین میشود. معادل یک در هزار مالیات و عوارض ارزش افزوده وصولی از طریق سامانه مؤدیان به ردیف درآمدی شماره ۱۱۰۵۱۹ واریز میشود تا صرفاً برای پرداخت کارمزد و تعرفه یادشده شرکتهای معتمد ارائهدهنده خدمات مالیاتی برای ارائه خدمات مورد درخواست سازمان امور مالیاتی کشور هزینه شود و مازاد آن با رعایت مهلت مقرر در مواد (۶۳) و (۶۴) قانون محاسبات عمومی مسترد میشود.”  و با عنایت به اطلاعیه سازمان مالیاتی “تا زمان تعیین و اعلام تعرفه خدمات شرکت‌های معتمد از سوی شورای اقتصاد، این شرکت‌ها تعهدات قراردادی خود با مؤدیان مالیاتی را بدون مطالبه هرگونه پیش پرداخت انجام خواهند داد.”   تا تاریخ نگارش این آموزش برای سال 1402 تعرفه ای وضع نشده است و مودیان مالیاتی می توانند بدون پرداخت هرگونه کارمزد از خدمات این شرکت ها استفاده نمایند.

سایت های مهمی که برای ارسال صورتحساب الکترونیکی به آن نیاز دارید

نحوه دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی توسط شرکت معتمد با کلید شرکت معتمد (خلاصه)

 1. وارد درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی به آدرس https://my.tax.gov.ir/ شوید.
 2. نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد کرده و سپس تصویر امنیتی را وارد نموده بر روی ورود به پنل کاربری کلیک کنید.
 3. کد پیامک شده را وارد نموده و ورود به سامانه را کلیک کنید.
 4. بر روی ورود به کارپوشه کلیک کنید.
 5. در این مرحله می توانید لیست پرونده های مالیاتی خود را ببینید. بر روی ورود به پرونده مربوطه کلیک کنید.
 6. بر روی عضویت کلیک کنید.
 7. بر روی شرکت معتمد/سامانه دولتی کلیک کنید.
 8. بر روی انتخاب شرکت معتمد/ سامانه های دولتی کلیک کنید.
 9. شرکت معتمد مورد نظر خود را که قبلاً درمورد آن تحقیق نموده اید انتخاب می نمایید و بر روی بعدی کلیک کنید. از نظر ما شرکت داده پردازی کیسان امکانات بهتر و محیط جذاب تری را در کنار سادگی بیشتر فرایند کاری در اختیار کاربر قرار می دهد.
 10. گزینه نوع 1 با کلید شرکت معتمد / سامانه دولتی را انتخاب نموده و سپس بر روی بعدی کلیک کنید.
 11. بر روی بعدی کلیک کنید.
 12. بر روی بستن کلیک کنید.
 13. از سمت راست بر روی شناسه های یکتا حافظه مالیاتی کلیک کنید.
 14. بر روی دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی کلیک کنید.
 15. گزینه توسط شرکت معتمد / سامانه های دولتی – با کلید شرکت معتمد / سامانه های دولتی را انتخاب نموده و برروی بعدی کلیک کنید.
 16. شرکت معتمد مورد نظر خود را انتخاب نمایید و سپس بر روی بعدی کلیک کنید.
 17. کدپستی و آدرس مرتبط با این شناسه یکتا را انتخاب نموده و بر روی بعدی کلیک کنید.
 18. بر روی بعدی کلیک کنید.
 19. بر روی بعدی کلیک کنید.
 20. بر روی اتمام کلیک کنید.
 21. در اینجا شناسه یکتای 6 رقمی برای شما صادر شده است. این شناسه یکتا را کپی کرده و در جای امنی در کامپیوتر نگه دارید تا هرزمان خواستید بتوانید به آن دسترسی داشته باشید.

نحوه دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی توسط شرکت معتمد با کلید شرکت معتمد (آموزش کامل تصویری)

باید بدانید که شما به 3 شکل می توانید صورتحساب الکترونیکی خود را ارسال نمایید:

1) توسط مودی (خودتان)

2) توسط شرکت معتمد / سامانه های دولتی – با کلید مودی

3) توسط شرکت معتمد / سامانه های دولتی – با کلید شرکت معتمد / سامانه های دولتی

اینکه با کدام روش قصد دارید صورتحساب الکترونیکی خود را صادر کنید بستگی به شرایط خودتان دارد؛ اما اگر نرم افزار حسابداری شما قابلیت صدور و ارسال صورتحساب الکترونیکی را ندارد پیشنهاد ما به شما گزینه 3 فوق است که توسط شرکت معتمد با کلید شرکت معتمد این کار را انجام دهید.

دراین روش شرکت معتمد اطلاعات صورتحساب الکترونیکی مودی را دریافت و با استفاده از کلید خصوصی و زیرساخت‌های خود اقدام به صدور و ارسال صورتحساب الکترونیکی می‌نماید. مسئولیت صدور و ارسال صورتحساب الکترونیکی با شرکت معتمد ارائه‌کننده خدمات مالیاتی خواهد بود.

دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی توسط مودی با کلید مودی

نحوه دریافت شناسه یکتای حافظه مالیاتی توسط شرکت معتمد با کلید مودی

نام کاربری و کلمه عبور خود را وارد کرده و سپس تصویر امنیتی را وارد نموده بر روی ورود به پنل کاربری کلیک کنید.

توجه کنید که نام کاربری و کلمه عبور برای اشخاص حقوقی همان نام کاربری و کلمه عبور سامانه ثبت نام کد اقتصادی و برای اشخاص حقیقی و صاحبان مشاغل کدملی به همراه کلمه عبوری است که از همین سامانه قبلاً دریافت نموده اید.

درصورت فراموشی گزینه مربوطه را کلیک نموده و پس از دریافت از طریق پیامک، مراحل فوق را انجام دهید.

گام 2

کد پیامک شده را وارد نموده و ورود به سامانه را کلیک کنید.

گام 3

بر روی ورود به کارپوشه کلیک کنید.

گام 4

در این مرحله می توانید لیست پرونده های مالیاتی خود را ببینید. بر روی ورود به پرونده مربوطه کلیک کنید

گام 5

بر روی عضویت کلیک کنید.

گام 6

بر روی شرکت معتمد/سامانه دولتی کلیک کنید.

گام 7

بر روی انتخاب شرکت معتمد/ سامانه های دولتی کلیک کنید.

گام 8

شرکت معتمد مورد نظر خود را که قبلاً درمورد آن تحقیق نموده اید انتخاب می نمایید و بر روی بعدی کلیک کنید. از نظر ما شرکت داده پردازی کیسان امکانات بهتر و محیط جذاب تری را در کنار سادگی بیشتر فرایند کاری در اختیار کاربر قرار می دهد.

گام 9 

گزینه نوع 1 با کلید شرکت معتمد / سامانه دولتی را انتخاب نموده و سپس بر روی بعدی کلیک کنید.

گام 10

بر روی بعدی کلیک کنید.

گام 11

بر روی بستن کلیک کنید.

گام 12

از سمت راست بر روی شناسه های یکتا حافظه مالیاتی کلیک کنید.

گام 13

بر روی دریافت شناسه یکتا حافظه مالیاتی کلیک کنید.

گام 14

گزینه توسط شرکت معتمد / سامانه های دولتی – با کلید شرکت معتمد / سامانه های دولتی را انتخاب نموده و برروی بعدی کلیک کنید.

گام 15

شرکت معتمد مورد نظر خود را انتخاب نمایید و سپس بر روی بعدی کلیک کنید.

گام 16

کدپستی و آدرس مرتبط با این شناسه یکتا را انتخاب نموده و بر روی بعدی کلیک کنید.

گام 17

بر روی بعدی کلیک کنید.

گام 18

بر روی بعدی کلیک کنید.

بر روی اتمام کلیک کنید.

گام 19

در اینجا شناسه یکتای 6 رقمی برای شما صادر شده است. این شناسه یکتا را کپی کرده و در جای امنی در کامپیوتر نگه دارید تا هرزمان خواستید بتوانید به آن دسترسی داشته باشید.

دقت کنید که شناسه یکتای صادر شده فقط و فقط برای موارد زیر کاربرد دارد:

1) فقط شرکت معتمد انتخاب شده

2) آدرس و کدپستی انتخاب شده

3) پایانه های فروشگاهی انتخاب شده

گام 20

وارد سایت شرکت معتمدی که در بالا انتخاب کردید شوید و طبق راهنمای سایت مربوطه نسبت به درج شناسه یکتای حافظه مالیاتی خود اقدام نمایید.

باتوجه به اینکه طبق تحقیقات ما شرکت داده پردازی کیسان یکی از بهترین شرکت های معتمد تا زمان نگارش این آموزش می باشد، آموزش کار با سامانه شرکت مذبور را آماده کردیم، در صورت تمایل به صدور و ارسال صورتحساب الکترونیکی با کلید شرکت معتمد فوق و آموزش کامل فرایندهای کاری صورتحساب الکترونیکی، بر روی لینک زیر کلیک کنید.

آموزش صدور و ارسال صورتحساب الکترونیکی در شرکت معتمد نوع 1 داده پردازی کیسان

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.