تشویق مصرف کنندۀ خریدار از فروشندۀ ثبت نام شده در سامانه مودیان

برگرفته از کتاب گنجینه مالیات (1)

مؤلف: رضا ناجی مدیر ناجی تکس

سوال:تشویق مصرف کننده‌ای که از فروشندۀ ثبت نام شده خرید می‌کند چیست؟

پاسخ :

شما به عنوان مصرف کننده نهایی چنانچه خریدهای خود را: 

1. از فروشندگان مجهز به پایانه فروشگاهی و

2. از طریق شبکه پرداخت بانکی

انجام دهید، می‌توانید از هر 10 صورتحساب الکترونیکی، مبلغی را از سازمان مالیاتی به عنوان تشویق خرید از چنین فروشندگانی دریافت کنید.

مبلغی که به شما پرداخت خواهد شد به شرح ذیل تعیین می‌گردد:

1. از هر 10 صورتحساب الکترونیکی، یکی توسط سیستم به صورت قرعه انتخاب خواهد شد.

2. ارزش افزوده پرداختی شما در آن صورتحساب توسط سیستم محاسبه خواهد شد.

3. ارزش افزوده به دست آمده در 2 ضرب خواهد گردید.

4. مبلغ به دست آمده به حساب شما واریز خواهد شد.

نکته‌ها:

1. شما می‌توانید صورتحساب‌های خرید خود و جوایز تعلق‌گرفته را مشاهده کنید.

2. شما می‌توانید از اصالت صورتحساب‌های صادرشده توسط فروشندگان اطمینان یابید.

3. جایزه‌ای که در سال به شما تعلق می‌گیرد را جمع بزنید، در صورتی که کمتر از معافیت سالانه حقوق بگیران شد (که این معافیت هر ساله در قانون بودجه اعلام می‌شود.) شما معاف از مالیات و ارسال اظهارنامه مالیاتی خواهید بود. 

 
منبع

قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان

ماده۱۸- سازمان موظف است به منظور تشویق مصرف‌کنندگان نهائی (اشخاص حقیقی) که خریدهای خود را از فروشندگان مجهز به پایانه فروشگاهی و از طریق شبکه پرداخت بانکی انجام می‌دهند، از هر ده صورتحساب الکترونیکی صادرشده توسط پایانه­‌های فروشگاهی یک صورتحساب را به صورت قرعه‌کشی برخط انتخاب کرده، دو برابر مبلغی را که خریدار براساس آن صورتحساب به عنوان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نموده است، به حساب بانکی وی مسترد کند. جوایز مزبور از محل وصولی جاری سازمان، طبق دستورالعملی که ظرف مدت شش‌ماه از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون به تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌رسد، پرداخت می‌شود.
تبصره۱- سازمان مکلف است ترتیبی اتخاذ کند که مصرف‌کنندگان نهائی که از فروشندگان مجهز به پایانه فروشگاهی و از طریق شبکه پرداخت بانکی خرید می‌کنند، در صورت تمایل بتوانند صورتحساب­های خرید خود و جوایز تعلق‌گرفته را مشاهده کنند.
تبصره۲- جوایز موضوع این ماده تا میزان معافیت مالیات بر درآمد حقوق موضوع ماده (۸۴) قانون مالیات‌های مستقیم برای هر شخص در سال از شمول مالیات و تسلیم اظهارنامه مالیاتی مربوط به این جایزه، معاف می‌باشد.
تبصره۳- سازمان موظف است ترتیبی إتخاذ کند که مصرف‌کنندگان نهائی بتوانند از اصالت صورتحساب‌های صادرشده توسط فروشندگان اطمینان حاصل کنند.

خدمات

جهت  مشاوره رایگان کلیک کنید 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.