مزایای استفاده از نرم افزار حسابدرای برای یک شغل

برگرفته از کتاب گنجینه مالیات (1)

مؤلف: رضا ناجی مدیر ناجی تکس

سوال:من در مغازه از نرم افزار حسابداری استفاده می‌کنم، برای من مزایایی دارد؟

پاسخ :

در حالت کلی استفاده از نرم افزار حسابداری جامع و نسبتاً کامل به اکثر کسب و کارها پیشنهاد می‌شود، زیرا که شما با داشتن چنین نرم افزاری می‌توانید به بالاترین سطح از اطلاعات شغلی خود دسترسی پیدا کنید و انواع خروجی‌های مورد نیازتان را دریافت نمایید. برای مثال در هر زمان می‌توانید موجودی کالاهای خود را چک کنید و در صورت کمبود سفارش مجدد دهید، موجودی حساب‌های مختلف بانکی خود را در لحظه داشته باشید، سررسید چک‌های خود را داشته باشید، سود و زیان خود را در بازه‌های مختلف زمانی دریافت نمایید.
اما چنانچه بخواهید فقط برای مباحث مالیاتی از نرم افزار استفاده نمایید باید بدانید که شما الزامی به استفاده از نرم افزار حسابداری ندارید مگر 1. جزء گروه اول باشید و 2. نخواهید دفاتر نگهداری نمایید.
در دو صورت اخیر می‌بایست از نرم افزار حسابداری مورد قبول سازمان مالیاتی که دارای ویژگی ها، معیارها و ضوابط اعلامی سازمان باشد استفاده نمایید.
بنابراین مزایای استفاده از نرم افزار حسابداری برای شما علاوه بر موارد پیش گفته، انجام تکالیف قانونی برای مشاغل گروه اول می‌باشد.
اما نکته حائز اهمیت این است که با اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، الزام به صدور صورتحساب الکترونیکی در این قانون باعث می‌شود که این قابلیت (صدور صورتحساب الکترونیکی) در نرم افزارهای حسابداری جدید اضافه گردیده و همچنین در صورتی که نرم افزار حسابداری شما مورد تایید کارگروه راهبری سامانه مودیان قرار گیرد، تکلیف ارائه دفاتر یا اسناد و مدارک از شما برداشته شود.

منبع

ماده۲۰ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان
سازمان مکلف است در چهارچوب دستورالعملی که ظرف مدت شش‌ماه از لازم‌الاجراءشدن این قانون تهیه می‌شود و به تأیید وزیر امور اقتصادی و دارایی می‌رسد، آن دسته از اشخاص مشمولی که تمامی تکالیف مقرر در این قانون را رعایت کرده و از نرم‌افزارهای حسابداری مورد تأیید کارگروه راهبری سامانه مؤدیان استفاده می‌کنند، از ارائه دفاتر یا اسناد و مدارک موضوع قوانین مالیات‌های مستقیم و مالیات بر ارزش‌افزوده مستثنی کند.

خدمات

جهت  مشاوره رایگان کلیک کنید 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.