نقل و انتقال جايگاه سوخت

Naji عضو سایت پرسیده شده 7 ماه قبل

"یه پرونده داریم درمورد نقل و انتقال جایگاه سوخت سال ۱۴۰۰ با استعلام دفترخانه مراجعه کردند مالیات نقل و انتقال و حق واگذاری مطالبه شده و نامه ۱۸۷ رو هم گرفتن ولی نقل و انتقال در دفترخانه انجام نشده الان با نامه ۱۸۷ قبلی مراجعه کردن مجدد و دفترخونه روی برگه ۱۸۷ تایید کرده که معامله انجام نشده و درخواست نامه ۱۸۷ جدید دارن مالیات نقل و انتقال با ارزش معاملاتیسال ۱۴۰۲ محاسبه و مابه تفاوت با سال ۱۴۰۰ مطالبه گردید حالا سوال اینجاست؟ باتوجه به این که در متن ماده ۵۹ تصریح شده مالیات حق واگذاری به ماخذ وجوه دریافتی به نرخ دو درصد در( تاریخ انتقال) مشمول مالیات می باشد. این تاریخ انتقال چه زمانی هست؟ تاریخ انجام معامله ؟یاتاریخ پرداخت وجه توسط فروشنده به خریدار؟یاتاریخ استعلام دفترخانه؟ مودی مستندات قابل اتکا مبنی بر پرداخت وجه به فروشنده ارایه نکرده با توجه به اینکه صرفا مبایعه نامه انجام معامله در سال ۱۴۰۰ ارایه شده وپرداخت وجه توسط خریدار به فروشنده احراز نشده باید مالیات حق واگذاری رو با ماخذ ارزش روز مطالبه کرد؟ "

3 پاسخ
مصطفی خوش طینت پاسخ داده شده 5 ماه قبل
شما فقط مابه التفاوت مالیات نقل و انتقال خود ملک را باید به ماخذ ارزش معاملاتی سال۱۴۰۲ازشون بگیرید و گواهی را تمدید کنید، مالیات سرقفلی همون که قبلا گرفتید کافی است.
مصطفی خوش طینت پاسخ داده شده 5 ماه قبل
در ارتباط با حق واگذاری محل، اگر به هر دلیل، به تاریخ مبایعه نامه نمی‌توانید استدلال کنید، تاریخ پرداخت مبلغ حق واگذاری از فروشنده به خریدار و تاریخ تصرف محل تاریخ معتبر از لحاظ انتقال میباشد
مصطفی خوش طینت پاسخ داده شده 5 ماه قبل
درواقع تاریخ انتقال رسمی،مد نظر می باشد، لیکن همچنان که محاسبه مالیات موضوع ماده 187 ،تابع موعد انتقال سند رسمی میباشد، محاسبه حق واگذاری، و حسب مورد (حق الامتیاز) نیز تابع موعد تنظیم رسمی میباشد، به نظر بنده در خصوص جایگاه های سوخت، حق الامتیاز ،جایگاه، و نسبت به ملک، حق واگذاری، مد نظر می باشد .