پرداخت مالیات ناشی از فروش دارایی های تجدید ارزیابی نشده

تالار پرسش و پاسخدسته بندی: مالیات اشخاص حقیقی - مشاغلپرداخت مالیات ناشی از فروش دارایی های تجدید ارزیابی نشده
Naji عضو سایت پرسیده شده 5 ماه قبل
در خصوص موردی سوال داشتم ترفندی می خواستم در خصوص کاهش مالیات بر درآمد غیر عملیاتی اگر دوستان تجربه ای دارند ممنون میشم به اشتراک بگذارند در شرایط کنونی تورمی دارایی های که در سالیان گذشته خریداری شده ودرحال حاضر با توجه به تورم پایه پولی تفاوت قیمت خرید 6 سال پیش تا قیمت فروش امسال که منجر به سود قابل توجه می شود رو چی کار می شه کرد که مالیات کمتری پرداخت بکنیم چون این موضوع واقعا سود نیست بلکه بی ارزش شدن پول و تورم هست؟
2 پاسخ
مصطفی خوش طینت پاسخ داده شده 3 ماه قبل
" اگر ارزش دفتری دارایی شما ۱۰۰۰ ریال و فروش ان در حال حاضر ۱۰،۰۰۰ ریال باشد یعنی ۹۰۰۰ ریال افزایش قیمت یا سود و یا بهقول جنابعالی از محل تورم به شما رسیده پس پرداخت مالیات از محل همان تورم یا سود است نه از جیب شما منطقی است مالیات پرداخت شود. هر چند بنده با پرداخت مالیات به دلیل عدم شفافیت مصرف و عدم استفاده مالیات در راستای رفاه اجتماعی که اصلی ترین وظیفه مالیاتی است مخالفم. "
مصطفی خوش طینت پاسخ داده شده 3 ماه قبل
"شما باید دارایی هاتون رو هر ساله تجدید ارزیابی کنید و بر اساس قیمت روز قیمت گذاری کنید و از محل تجدید ارزیابی افزایش سرمایه بدید فلذا بعد از تجدید ارزیابی سود حاصل از فروش دارایی بسیار ناچیز یا با ضرر فروخته میشود دقت فرمایید که نباید دارایی هایی که چند سال پیش شما خریدی رو توی دفاتر به بهای تمام شده نگهداری کنی و بعد به ارزش روز بفروشی و سود حاصل از فروش روشناسایی کنی که مالیات زیادی میبایست پرداخت کنید. "